Share:
 

Round Highlights

Season 
Round Date 

Best Batting Performances

ScorePlayerClubGradeRndInnsOpposition
136* Richard M Campbell Warners Bay Cricket Club D1 Grade10 1 Newcastle City Cricket Club
127 Kurt Stallworthy Snake Gully Hotel Cricket Club D4 Grade10 1 Belly Boys CC
126* Jonathon P Burke Waratah-Mayfield District Cricket Club D2 Grade10 1 Toronto Workers Cricket Club
121 Douglas J Giles General Roberts Hotel Cricket Club B2 Grade10 1 United Sport Slashers Cricket Club
116* David Ellison Charlestown District Cricket Club D1 Grade10 1 Lass O'Gowrie Cricket Club
106 Adam McAllister The Bay Bandits C1 Grade10 1 Lass O'Gowrie Blues Cricket Club
103 David McMullen Warners Bay Cricket Club D1 Grade10 1 Newcastle City Cricket Club
100* Chris Boole Tilligerry Cricket Club C5 Grade10 1 Valentine Eleebana Cricket Club
93 Jason M Holt Lords of LPH Cricket Club C3 Grade10 1 The Sydney Junction CC
90 Kade Jarvis Wyee Cricket Club C4 Grade10 1 Bar 121 Terrors Cricket Club

Best Bowling Performances

BowlPlayerClubGradeRndInnsOpposition
7/42 Emilio Zuccon Warners Bay Cricket Club C4 Grade10 1 Elliotts Lambton Cricket Club
6/22 Jed Hide Valentine Eleebana Cricket Club D1 Grade10 1 The Gardens Cricket Club
6/24 Lachlan Wright Bennett Hotel Cricket Club D2 Grade10 1 Warners Bay Cricket Club
6/42 Liam Terry The Journeymen Cricket Club C2 Grade10 1 Merewether Cricket Club
5/13 Ryan G Reedman Nelson Bay Cricket Club B2 Grade10 1 Hexham Bowling Club
5/26 Jake Andrews Beach Hotel Cricket Club B4 Grade10 1 Hillsborough Cricket Club
5/27 Matt Fairweather Cardiff RSL Cricket Club D7 Grade10 1 Town Hall Smutters Cricket Club
5/27 Saedgul Lashari The Gardens Cricket Club D2 Grade10 1 Edgeworth Tavern Cricket Club
4/1 Shane Robinson Town Hall Smutters Cricket Club D7 Grade10 1 Cardiff RSL Cricket Club
4/5 Douglas J Rowland Nelson Bay Cricket Club KO.FM Cup10 1 Redhead Cricket Club
4/6 kieth burgess Cardiff RSL Cricket Club C3 Grade10 1 Maryland Tavern Cricket Club
4/7 Hamish W Bartlett Nelson Bay Cricket Club KO.FM Cup10 1 Warners Bay Cricket Club
4/8 C S Connor Jewells Tavern XI D3 Grade10 1 Medowie Cricket Club Inc
4/12 David J Crawford Beresfield Memorial Cricket Club C6 Grade10 1 Hamilton North Bowling Club Cricket Club
4/14 Nathan Beaman The Bay Hotel CC (Newcastle) C2 Grade10 1 The Gardens Cricket Club
4/16 David Sullivan The Journeymen Cricket Club KO.FM Cup10 1 Windsor Castle Cricket Club
4/18 Liam R Daly Redhead Cricket Club C6 Grade10 1 The Gardens Cricket Club
4/21 Darren S Farnes Homesville XI B3 Grade10 1 Maryellen Mudrats Cricket Club
4/21 Zane Ellison Charlestown District Cricket Club D1 Grade10 1 Lass O'Gowrie Cricket Club
4/21 Lachlan Barnes Dora Creek Workers Club Cricket Club D5 Grade10 1 Edgeworth Sport & Rec Old Boys Cricket Club
4/22 Alex Percival Carrington Gravity Riders Cricket Club B4 Grade10 1 Redhead Cricket Club
4/25 Tony M Huff Cardiff RSL Cricket Club D7 Grade10 1 Town Hall Smutters Cricket Club
4/28 Tomas Ryan Adamstown Bowling Club Cricket Club D5 Grade10 1 Kent Hotel Cricket Club
4/28 Matthew J Onslow Yarnteen Cricket Club B1 Grade10 1 Dukes of Waterboard Cricket Club
4/30 Jake A Southward Redhead Cricket Club C6 Grade10 1 The Gardens Cricket Club
4/35 Matthew Blyth Nelson Bay Cricket Club C6 Grade10 1 South Wallsend Cricket Club
4/52 Christopher J Scott Nelson Bay Cricket Club B2 Grade10 1 Hexham Bowling Club

Hat-Tricks

Consec WktsPlayerClubGradeRndInnsOpposition
3Tony M Huff Cardiff RSL Cricket Club D7 Grade10 1 Town Hall Smutters Cricket Club

Best Fielding Performances

CROSTPlayerClubGradeRndInnsOpposition
40 Richard M Campbell Warners Bay Cricket Club D1 Grade10 1 Newcastle City Cricket Club
40 Jason F Smith Warners Bay Cricket Club C4 Grade10 1 Elliotts Lambton Cricket Club
301DARREN FAULKNER Yarnteen Cricket Club B1 Grade10 1 Dukes of Waterboard Cricket Club
301Joshua Penman Nelson Bay Cricket Club C6 Grade10 1 South Wallsend Cricket Club
31 Nicholas J O'Donnell Adamstown Bowling Club Cricket Club D5 Grade10 1 Kent Hotel Cricket Club
211Kade Jarvis Wyee Cricket Club C4 Grade10 1 Bar 121 Terrors Cricket Club

Highest Team Scores

ScoreClubGradeRndInnsOpposition
8/304 Belly Boys CC D4 Grade10 1 Snake Gully Hotel
7/302 Snake Gully Hotel D4 Grade10 1 Belly Boys CC
2/296 Warners Bay D1 Grade10 1 Newcastle City
10/287 Edgeworth Sport & Rec D5 Grade10 1 Dora Creek Workers Club
5/283 Homesville XI B3 Grade10 1 Maryellen Mudrats
3/270 Hamilton-Wickham D3 Grade10 1 Hunter and Coast CC
4/269 Hunter and Coast CC D3 Grade10 1 Hamilton-Wickham
2/265 Dukes of Waterboard B3 Grade10 1 Jewells Tavern Cheese Graters
4/264 Waratah Mayfield D2 Grade10 1 Toronto Workers
5/237 Edgeworth Sport & Rec D7 Grade10 1 Birmingham Gardens

Best Partnerships

P'ShipBatsmanClubGradeRndInnsOpposition
221 RM Campbell-D McMullen Warners Bay D1 Grade10 1 Newcastle City
173* S Widders-JP Galli Windale C1 Grade10 1 Tech College
173* J Williams-PJ Sharkey Ulinga D4 Grade10 1 Tech College
168* R Young-B James Beresfield Memorial B2 Grade10 1 Warners Bay
159 M Rippon-J Rippon Dukes of Waterboard B3 Grade10 1 Jewells Tavern Cheese Graters
157 b nix-K Stallworthy Snake Gully Hotel D4 Grade10 1 Belly Boys CC
133 E Moloney-SB Polley Town Hall Smutters D7 Grade10 1 Cardiff RSL
130 CM Wells-D Sandoz The Journeymen KO.FM Cup10 1 Windsor Castle Stallions
116 M Potter-D FITZGERALD The Fots B3 Grade10 1 Wanderers (Merewether)
111 CJ Scott-M Fahndrich Nelson Bay B2 Grade10 1 Hexam Bowling Club

Facebook