Share:
 

Round Highlights

Season 
Round Date 

Best Batting Performances

ScorePlayerClubGradeRndInnsOpposition
186 Jared F Toohey The Sydney Junction CC C3 Grade19 1 Waratah-Mayfield District Cricket Club
144* DAMIEN P SAUNDERS Merewether Cricket Club C2 Grade19 1 Tech College Cricket Club
139* Lynden F Butler Charlestown District Cricket Club D1 Grade19 1 The Gardens Cricket Club
118* Nicholas K Bell Greenroof Fireballs CC D7 Grade19 1 Birmingham Gardens Cricket Club
114* Ankur Sarawal Valentine Eleebana Cricket Club C4 Grade19 1 Warners Bay Cricket Club
113 Martin Matthews Charlestown District Cricket Club D1 Grade19 1 The Gardens Cricket Club
113 Neville Woodward Tech College Cricket Club D4 Grade19 1 Toronto Workers Cricket Club
106 Joel Markwell Elliotts Lambton Cricket Club C4 Grade19 1 Doyalson Wyee
103* Luke Keeping Redhead Cricket Club C6 Grade19 1 Hamilton North Bowling Club Cricket Club
100 Lenny Quinlan Yarnteen Cricket Club B1 Grade19 1 Maryland Tavern Cricket Club
100* Ameet P Pandit The Gardens Cricket Club C2 Grade19 1 The Journeymen Cricket Club

Best Bowling Performances

BowlPlayerClubGradeRndInnsOpposition
6/11 Jacob Rippon Dukes of Waterboard Cricket Club B3 Grade19 1 Warners Bay Cricket Club
5/5 michael A fitzgerald Homesville XI B3 Grade19 1 Jewells Tavern Beavers Cricket Club
5/13 David Sullivan The Journeymen Cricket Club KO.FM Cup19 1 Nelson Bay Cricket Club
5/15 Anthony J Lappan Tech College Cricket Club D4 Grade19 1 Toronto Workers Cricket Club
5/16 Ashley W Baverstock Hillsborough Cricket Club B4 Grade19 1 Medowie Cricket Club Inc
5/20 Gareth Hutchinson-Green Jewells Tavern Beavers Cricket Club B3 Grade19 1 Homesville XI
5/30 Rhys A Hayward Lords of LPH Cricket Club C3 Grade19 1 Westlakes Renegades Cricket Club
5/33 Clinton Peacock Maryellen Mudrats Cricket Club B3 Grade19 1 The Fots Cricket Club
5/37 Sean E Christiansen Redhead Cricket Club B4 Grade19 1 Ironclads Cricket Club
4/4 Phillip Brown Dukes of Waterboard Cricket Club B1 Grade19 1 Adamstown Rosebuds Cricket Club
4/5 Brett Holmes Rogue Scholar Brewing Cricket Club B1 Grade19 1 Doyalson Wyee
4/10 Grant Deaves Wyee Cricket Club C4 Grade19 1 Cardiff Workshops Cricket Club
4/12 Matthew Palmer Nelson Bay Cricket Club KO.FM Cup19 1 The Cricketers Arms Hotel Cricket Club
4/13 Mitchell Casey The Cricketers Arms Hotel Cricket Club KO.FM Cup19 1 Nelson Bay Cricket Club
4/15 Mitchell Bailey Dora Creek Workers Club Cricket Club D1 Grade19 1 Lass O'Gowrie Cricket Club
4/15 Ashfaq Ahmed The Gardens Cricket Club D2 Grade19 1 Bennett Hotel Cricket Club
4/15 Declan C Bright Elliotts Lambton Cricket Club D3 Grade19 1 Newcastle City AFC
4/15 Nicholas A Griffith Nelson Bay Cricket Club KO.FM Cup19 1 The Journeymen Cricket Club
4/17 kieth burgess Cardiff RSL Cricket Club C3 Grade19 1 Wangi Cricket Club
4/20 DAVID FITZGERALD The Fots Cricket Club B3 Grade19 1 Maryellen Mudrats Cricket Club
4/21 Miroslav Mlinaric Birmingham Gardens Cricket Club D6 Grade19 1 Maryland Tavern Mighty Ducks
4/21 Tommy Nicolle Wangi Cricket Club C3 Grade19 1 Cardiff RSL Cricket Club
4/22 James Redmayne Carrington Gravity Riders Cricket Club B4 Grade19 1 Cardiff RSL Cricket Club
4/23 Jason M Williams Lass O'Gowrie Blues Cricket Club C1 Grade19 1 NTO Googlies Cricket Club
4/27 Steve Russell Lake Macquarie Lords Cricket Club C4 Grade19 1 Bar 121 Terrors Cricket Club
4/27 Bryson Neu Medowie Cricket Club Inc B4 Grade19 1 Hillsborough Cricket Club
4/28 Ryan Bender Yarnteen Cricket Club B1 Grade19 1 Maryland Tavern Cricket Club
4/29 Riley McNaughton The Cricketers Arms Hotel Cricket Club KO.FM Cup19 1 Nelson Bay Cricket Club
4/31 Liam A Hetherington The Sydney Junction CC C3 Grade19 1 Waratah-Mayfield District Cricket Club
4/34 Adam Britt Merewether Cricket Club KO.FM Cup19 1 Windsor Castle Cricket Club

Hat-Tricks

No records found

Best Fielding Performances

CROSTPlayerClubGradeRndInnsOpposition
50 Blane B Keevers Wallsend Diggers Cricket Club C5 Grade19 1 Gateshead Tavern CC
50 Andrew J Caruso West Wallsend Workers Cricket Club B4 Grade19 1 Beach Hotel Cricket Club
41 Gary Plazier Cardiff RSL Cricket Club B4 Grade19 1 Carrington Gravity Riders Cricket Club
40 Roland Walker Kahibah Sports Cricket Club D5 Grade19 1 Dora Creek Workers Club Cricket Club
301Kade Jarvis Wyee Cricket Club C4 Grade19 1 Cardiff Workshops Cricket Club

Highest Team Scores

ScoreClubGradeRndInnsOpposition
7/355 The Sydney Junction CC C3 Grade19 1 Waratah Mayfield
8/304 Birmingham Gardens D6 Grade19 1 Mighty Ducks
5/290 Merewether C2 Grade19 1 Tech College
1/277 Charlestown D1 Grade19 1 The Gardens
7/273 Edgeworth Tavern WCC D2 Grade19 1 Waratah Mayfield
7/271 Tech College D4 Grade19 1 Toronto Workers
10/256 Kent Hotel D5 Grade19 1 Central Leagues Cricket Club
10/256 Tech College C2 Grade19 1 Merewether
8/238 Yarnteen B1 Grade19 1 Maryland Tavern CC
5/235 Kotara C5 Grade19 1 Dora Creek Workers Club

Best Partnerships

P'ShipBatsmanClubGradeRndInnsOpposition
252 DS Oldham-JF Toohey The Sydney Junction CC C3 Grade19 1 Waratah Mayfield
149* AP Murray-M Hancock Newcastle City D1 Grade19 1 Redhead
145 J Webb-DP SAUNDERS Merewether C2 Grade19 1 Tech College
116 R Swart-R Maxwell Lass O'Gowrie Blues C1 Grade19 1 NTO Googlies
115 L Clack-M Raw Mark Hotel Pirates CC C1 Grade19 1 Tech College
112 R Hanington-mj ball Hamilton North BC CC C6 Grade19 1 Redhead
103 N Woodward-DP McMahon Tech College D4 Grade19 1 Toronto Workers
99 LP Gorton-G Crittenden Hunter and Coast CC D3 Grade19 1 Hamilton Station Kamels
97 L Quinlan-MJ Onslow Yarnteen B1 Grade19 1 Maryland Tavern CC
92 S Adams-S Hamilton Edgeworth Tavern WCC D2 Grade19 1 Waratah Mayfield

Facebook