Share:
 

Round Highlights

Season 
Round Date 

Best Batting Performances

ScorePlayerClubGradeRndInnsOpposition
128* Matthew R Edwards Jimmys XI Cricket Club D4 Grade7 1 Toronto Workers Cricket Club
119 Nicholas K Bell Greenroof Fireballs CC D7 Grade7 1 Medowie Cricket Club Inc
118* Daniel Gustard Valentine Eleebana Cricket Club C4 Grade7 1 Doyalson Wyee
110* Philip Betts Edgeworth Tavern Cricket Club D2 Grade7 1 Toronto Workers Cricket Club
103 Samuel Abbott Lass O'Gowrie Cricket Club D1 Grade7 1 Newcastle City Cricket Club
102* MICHAEL J MORRISON Kotara Cricket Club B2 Grade7 1 Nelson Bay Cricket Club
93* Patrick J Sharkey Ulinga Cricket Club D4 Grade7 1 Snake Gully Hotel Cricket Club
90* Zachary J Manning The Sydney Junction CC C3 Grade7 1 Westlakes Renegades Cricket Club
83* James Newburn Warners Bay Cricket Club C4 Grade7 1 Bar 121 Terrors Cricket Club
80* Greg Holmes Valentine Eleebana Cricket Club C5 Grade7 1 Gateshead Tavern CC

Best Bowling Performances

BowlPlayerClubGradeRndInnsOpposition
6/30 Chad Ryan Windsor Castle Cricket Club KO.FM Cup7 1 Nelson Bay Cricket Club
5/3 Sean Love Redhead Cricket Club KO.FM Cup7 1 Nelson Bay Cricket Club
5/7 Kevin Mason Merewether Cricket Club C2 Grade7 1 The Gardens Cricket Club
5/19 Jack D Clarke Dukes of Waterboard Cricket Club B3 Grade7 1 Jewells Tavern Beavers Cricket Club
5/20 Grant R Bolewski United Sport Slashers Cricket Club B2 Grade7 1 Hexham Bowling Club
5/24 Joshua Hall The Sydney Junction CC C3 Grade7 1 Westlakes Renegades Cricket Club
4/2 Jacson Warner Warners Bay Cricket Club D1 Grade7 1 Redhead Cricket Club
4/3 Quinn A Waters The Bay Bandits C1 Grade7 1 NTO Googlies Cricket Club
4/6 Nathan Forbes Redhead Cricket Club D1 Grade7 1 Warners Bay Cricket Club
4/10 Declan C Bright Elliotts Lambton Cricket Club D3 Grade7 1 Hunter and Coast CC
4/11 Craig Paget Wangi Cricket Club C3 Grade7 1 Windale Warriors Cricket Club Inc
4/14 Mitchell L Emmett The Bay Bandits C1 Grade7 1 NTO Googlies Cricket Club
4/16 Troy G Baylis Ulinga Cricket Club B2 Grade7 1 Beresfield Memorial Cricket Club
4/17 David J Galleghan Bennett Hotel Cricket Club D2 Grade7 1 Waratah-Mayfield District Cricket Club
4/18 johnathon king Cardiff RSL Cricket Club B4 Grade7 1 Beach Hotel Cricket Club
4/18 Brendan M Ward Lake Macquarie Lords Cricket Club C4 Grade7 1 Wyee Cricket Club
4/19 Perrin Matheson Wallsend Diggers Cricket Club C5 Grade7 1 Kotara Cricket Club
4/20 Prasanna Kulasekara Kotara Cricket Club C5 Grade7 1 Wallsend Diggers Cricket Club
4/22 Bradley Cashmore Maryellen Mudrats Cricket Club B3 Grade7 1 Jewells Tavern Cheese Graters
4/24 Daniel Saunders Merewether Cricket Club C2 Grade7 1 The Gardens Cricket Club
4/26 Abdul Jabbar The Gardens Cricket Club C6 Grade7 1 Hamilton North Bowling Club Cricket Club
4/27 John Schuette Windale Warriors Cricket Club Inc C1 Grade7 1 Mark Hotel Pirates CC
4/29 Mitchell J Gibson Wanderers (Merewether) B3 Grade7 1 Warners Bay Cricket Club
4/31 Shane Robinson Town Hall Smutters Cricket Club D7 Grade7 1 Edgeworth Sport & Rec Old Boys Cricket Club
4/34 Brendan Rotumah Bennett Hotel Cricket Club D2 Grade7 1 Waratah-Mayfield District Cricket Club
4/35 Jacob L Poretti Maryland Tavern Cricket Club B1 Grade7 1 Doyalson Wyee

Hat-Tricks

Consec WktsPlayerClubGradeRndInnsOpposition
3Grant R Bolewski United Sport Slashers Cricket Club B2 Grade7 1 Hexham Bowling Club
3Joshua Hall The Sydney Junction CC C3 Grade7 1 Westlakes Renegades Cricket Club

Best Fielding Performances

CROSTPlayerClubGradeRndInnsOpposition
40 Bill McTavish Merewether Cricket Club C2 Grade7 1 The Gardens Cricket Club
30 James P Galli Windale Warriors Cricket Club Inc C1 Grade7 1 Mark Hotel Pirates CC
30 Brendan Rotumah Bennett Hotel Cricket Club D2 Grade7 1 Waratah-Mayfield District Cricket Club
30 Sean P Magann Redhead Cricket Club D1 Grade7 1 Warners Bay Cricket Club
30 Andrew J Hiskens Cardiff RSL Cricket Club B4 Grade7 1 Beach Hotel Cricket Club
30 Christopher S Smith The Bay Bandits C1 Grade7 1 NTO Googlies Cricket Club
30 Kevin Mason Merewether Cricket Club C2 Grade7 1 The Gardens Cricket Club
30 Sam Levick Lake Macquarie Lords Cricket Club C4 Grade7 1 Wyee Cricket Club
201Gino Bortolotto Ulinga Cricket Club B2 Grade7 1 Beresfield Memorial Cricket Club
111Roland Walker Kahibah Sports Cricket Club D5 Grade7 1 Dudley Cricket Club

Highest Team Scores

ScoreClubGradeRndInnsOpposition
5/284 Jimmys XI D4 Grade7 1 Toronto Workers
2/234 Edgeworth Tavern WCC D2 Grade7 1 Toronto Workers
8/215 Valentine Eleebana BCC C4 Grade7 1 Doyalson Wyee
8/200 Greenroof Fireballs CC D7 Grade7 1 Medowie Cricket Club
5/195 Lass O'Gowrie CC D1 Grade7 1 Newcastle City
7/194 Newcastle City D1 Grade7 1 Lass O'Gowrie CC
6/191 Doyalson Wyee C4 Grade7 1 Valentine Eleebana BCC
8/189 United Sports Slashers CC B2 Grade7 1 Hexam Bowling Club
3/185 Valentine Eleebana BCC C5 Grade7 1 Gateshead Tavern CC
8/182 Gateshead Tavern CC C5 Grade7 1 Valentine Eleebana BCC

Best Partnerships

P'ShipBatsmanClubGradeRndInnsOpposition
158 D Maher-MR Edwards Jimmys XI D4 Grade7 1 Toronto Workers
141* DR Fleming-P Kulasekara Kotara C5 Grade7 1 Wallsend Diggers
129 A Bridge-B Crutcher Doyalson Wyee C4 Grade7 1 Valentine Eleebana BCC
113 SB Polley-W Morris Town Hall Smutters D7 Grade7 1 Edgeworth Sport & Rec
112* S Widders-JP Galli Windale C1 Grade7 1 Mark Hotel Pirates CC
112 A Sarawal-G Holmes Valentine Eleebana BCC C5 Grade7 1 Gateshead Tavern CC
105* P Betts-B Lenders Edgeworth Tavern WCC D2 Grade7 1 Toronto Workers
102 TL Bollard-MP Ellsmore Maryland Tavern CC B1 Grade7 1 Doyalson Wyee
98* T Leversha-JM Holt Lords of LPH CC C3 Grade7 1 Cardiff RSL
98* D Gustard-J Mudford Valentine Eleebana BCC C4 Grade7 1 Doyalson Wyee

Facebook