Round Highlights

Season 
Round Date 

Best Batting Performances

ScorePlayerClubGradeRndInnsOpposition
166* Lucas P Gorton Hunter and Coast CC D3 Grade14 1 Elliotts Lambton Cricket Club
124 Blake Corbett Adamstown Bowling Club Cricket Club D5 Grade14 1 Central Leagues Cricket Club
120 DOUGLAS C GRIMES The Fots Cricket Club B3 Grade14 1 Homesville XI
100* Mitchell Youngberry Valentine Eleebana Cricket Club C2 Grade14 1 Tech College Cricket Club
96* Andrew Cairney Homesville XI B3 Grade14 1 The Fots Cricket Club
94 Peter Juchniewicz Colliery Inn Cricket Club D6 Grade14 1 Maryland Tavern Mighty Ducks
94* Joshua T Parfrey Medowie Cricket Club Inc D7 Grade14 1 Greenroof Fireballs CC
91 Zachary Robards Edgeworth Tavern Cricket Club D2 Grade14 1 Toronto Workers Cricket Club
91 Scott Ware The Journeymen Cricket Club C2 Grade14 1 The Dukes
90 Jake Miller Dukes of Waterboard Cricket Club B3 Grade14 1 Jewells Tavern Beavers Cricket Club

Best Bowling Performances

BowlPlayerClubGradeRndInnsOpposition
7/23 Jared F Toohey The Sydney Junction CC C3 Grade14 1 Westlakes Renegades Cricket Club
5/3 Kyle D Burrows Redhead Cricket Club KO.FM Cup14 1 Nelson Bay Cricket Club
5/10 Patrick J Sharkey Ulinga Cricket Club D4 Grade14 1 Snake Gully Hotel Cricket Club
5/15 Jack S Taylor Dukes of Waterboard Cricket Club B3 Grade14 1 Jewells Tavern Beavers Cricket Club
5/23 Dean Davis Doyalson Wyee B1 Grade14 1 Maryland Tavern Cricket Club
5/31 Ivan Mesaric Doyalson Wyee C2 Grade14 1 The Bay Hotel CC (Newcastle)
5/33 David B Hill Carrington Gravity Riders Cricket Club B4 Grade14 1 Ironclads Cricket Club
5/43 Ryan Bender Yarnteen Cricket Club B1 Grade14 1 Adamstown Rosebuds Cricket Club
4/2 Ivan Felletti Medowie Cricket Club Inc B4 Grade14 1 West Wallsend Workers Cricket Club
4/12 Isaac L Lancaster Wallsend Diggers Cricket Club C5 Grade14 1 Kotara Cricket Club
4/14 Ankur Sarawal Valentine Eleebana Cricket Club C5 Grade14 1 Gateshead Tavern CC
4/15 Matthew Baus Wallsend Diggers Cricket Club C5 Grade14 1 Kotara Cricket Club
4/17 Greg Chaff Cardiff Workshops Cricket Club C4 Grade14 1 Elliotts Lambton Cricket Club
4/17 Christopher Carlisle Maryland Tavern Cricket Club B1 Grade14 1 Doyalson Wyee
4/18 Les Fleming Toronto Hotel Magpies Cricket Club C5 Grade14 1 Dora Creek Workers Club Cricket Club
4/19 Chamara Deerasinghe Newcastle City Cricket Club D1 Grade14 1 Lass O'Gowrie Cricket Club
4/20 Jamie Raupach Medowie Cricket Club Inc D7 Grade14 1 Greenroof Fireballs CC
4/20 Scott Byrnes Warners Bay Cricket Club KO.FM Cup14 1 The Cricketers Arms Hotel Cricket Club
4/21 Tom Baldwin Mavericks Cricket Club C6 Grade14 1 South Wallsend Cricket Club
4/21 Justin L Hutchesson Bar 121 Terrors Cricket Club C4 Grade14 1 Warners Bay Cricket Club
4/24 Matthew D Bryan Dora Creek Workers Club Cricket Club D6 Grade14 1 Elliotts Lambton Cricket Club
4/24 John R Wilmott Warners Bay Cricket Club C4 Grade14 1 Bar 121 Terrors Cricket Club
4/25 Joel P Pearce Cardiff RSL Cricket Club C3 Grade14 1 Lords of LPH Cricket Club
4/26 Kenneth M Cummins Toronto Workers Cricket Club D4 Grade14 1 Jimmys XI Cricket Club
4/26 Drew Varnum Waratah-Mayfield District Cricket Club D7 Grade14 1 Cardiff RSL Cricket Club
4/29 Matthew Riding Beresfield Memorial Cricket Club B2 Grade14 1 Ulinga Cricket Club
4/29 Daniel Hutley Maryland Tavern Cricket Club C3 Grade14 1 Waratah-Mayfield District Cricket Club
4/31 Stephen A Cooper The Bay Bandits C1 Grade14 1 NTO Googlies Cricket Club
4/32 William J St Claire Hamilton-Wickham Cricket Club D3 Grade14 1 Medowie Cricket Club Inc
4/32 Matthew Palmer Nelson Bay Cricket Club KO.FM Cup14 1 Windsor Castle Cricket Club

Hat-Tricks

Consec WktsPlayerClubGradeRndInnsOpposition
4Jared F Toohey The Sydney Junction CC C3 Grade14 1 Westlakes Renegades Cricket Club

Best Fielding Performances

CROSTPlayerClubGradeRndInnsOpposition
50 Louis Bonomini General Roberts Hotel Cricket Club B2 Grade14 1 Warners Bay Cricket Club
50 Craig A Plumb Carrington Gravity Riders Cricket Club B4 Grade14 1 Ironclads Cricket Club
40 Bradley Andrews Edgeworth Sport & Rec Old Boys Cricket Club D7 Grade14 1 Town Hall Smutters Cricket Club
301Robert J Guy Ironclads Cricket Club B4 Grade14 1 Carrington Gravity Riders Cricket Club
30 Allan Foody Doyalson Wyee B1 Grade14 1 Maryland Tavern Cricket Club
30 Dion Sandoz The Journeymen Cricket Club KO.FM Cup14 1 Merewether Cricket Club
30 Toby Maughan Doyalson Wyee C2 Grade14 1 The Bay Hotel CC (Newcastle)
30 Jakobus Liebenberg Valentine Eleebana Cricket Club D1 Grade14 1 Charlestown District Cricket Club
30 Aaron Austin Cardiff Workshops Cricket Club C4 Grade14 1 Elliotts Lambton Cricket Club
30 Michael Sheridan Hamilton-Wickham Cricket Club D3 Grade14 1 Medowie Cricket Club Inc
30 Geoff Martin Lemon Grove Cricket Club B1 Grade14 1 Dukes of Waterboard Cricket Club
30 Liam G MUIR Edgeworth Sport & Rec Old Boys Cricket Club B1 Grade14 1 Rogue Scholar Brewing Cricket Club
30 James A Hayes Town Hall Smutters Cricket Club D7 Grade14 1 Edgeworth Sport & Rec Old Boys Cricket Club
300Oliver W Ball Dora Creek Workers Club Cricket Club D5 Grade14 1 Kent Hotel Cricket Club
201Kade Jarvis Wyee Cricket Club C4 Grade14 1 Lake Macquarie Lords Cricket Club
21 robert wood Windale Warriors Cricket Club Inc C3 Grade14 1 Wangi Cricket Club
21 Craig R Bellamy Rogue Scholar Brewing Cricket Club B1 Grade14 1 Edgeworth Sport & Rec Old Boys Cricket Club
102Adam J Greenwood Toronto Hotel Magpies Cricket Club C5 Grade14 1 Dora Creek Workers Club Cricket Club
12 Craig Mitchell Gateshead Tavern CC C5 Grade14 1 Valentine Eleebana Cricket Club
012Andrew L Spruce Redhead Cricket Club KO.FM Cup14 1 Nelson Bay Cricket Club

Highest Team Scores

ScoreClubGradeRndInnsOpposition
3/306 Hamilton North BC CC C6 Grade14 1 The Gardens
3/279 Hunter and Coast CC D3 Grade14 1 Elliotts Lambton
6/272 Maryland Tavern CC C3 Grade14 1 Waratah Mayfield
4/267 Sea Pigs D6 Grade14 1 Mighty Ducks
5/256 Adamstown BC CC D5 Grade14 1 Central Leagues Cricket Club
9/251 Kent Hotel D5 Grade14 1 Dora Creek Workers Club
6/245 The Journeymen C2 Grade14 1 The Dukes
6/242 The Fots B3 Grade14 1 Homesville XI
8/231 Dora Creek Workers Club C5 Grade14 1 Toronto Hotel Magpies
7/224 Cardiff RSL C3 Grade14 1 Lords of LPH CC

Best Partnerships

P'ShipBatsmanClubGradeRndInnsOpposition
187 P Juchniewicz-D Cheetham Sea Pigs D6 Grade14 1 Mighty Ducks
183 D Talbot-LP Gorton Hunter and Coast CC D3 Grade14 1 Elliotts Lambton
121 BP Cooper-RH Ferguson Redhead C6 Grade14 1 Nelson Bay
121 M Rippon-J Miller Dukes of Waterboard B3 Grade14 1 Jewells Tavern Beavers
107 J Raupach-JT Parfrey Medowie Cricket Club D7 Grade14 1 Greenroof Fireballs CC
103 L Williams-J Bailey Windsor Castle Stallions KO.FM Cup14 1 Nelson Bay Turtles
103* mj ball-J Berryman Hamilton North BC CC C6 Grade14 1 The Gardens
101 R Hanington-CJ Wright Hamilton North BC CC C6 Grade14 1 The Gardens
99* C Diebert-T Gardiner The Journeymen KO.FM Cup14 1 Merewether
98 TG Ostle-DJ Rowland Nelson Bay Turtles KO.FM Cup14 1 Windsor Castle Stallions
98* AN Weekes-JW Milton Beresfield Memorial B2 Grade14 1 Ulinga